Антуан де Сент-Екзюпері – військовий льотчик, письменник і мрійник

Антуан де Сент-Екзюпері (1900 -1944) – видатний французький письменник ХХ сторіччя. Своїм життям і захопленнями, поглядами на світ і ставленням до людей він уособлював нову епоху, сучасником якої був.

 

Антуан Марі Роже де Сент-Екзюпері народився в знатній графській сім’ї на півдні Франції. Серед його предків були знамениті лицарі, архієпископи і відважні воєначальники, від яких часто залежала доля не тільки Французького королівства, а й усієї Європи. Але на початку двадцятого століття від цієї колишньої могутності залишилися тільки старі портрети на облізлих стінах старовинного родового замку, прекрасні, але витерті дощенту гобелени, а також безліч сімейних переказів і традицій. А ще був таємничий світ старого замку, любляча матуся (батька хлопчик втратив в чотирирічному віці), брат і сестри, вчителі, робітники, які працювали в маєтку, тобто все, що необхідно дитині для щасливого дитинства, наповненого теплотою сонця і любов’ю щирих сердець .

 

Коли Антуану виповнилося сімнадцять років, в його життя прийшла перша усвідомлена трагедія – помер молодший брат Франсуа. Перед смертю він заповів Антуану найдорожчі для нього речі – старенький велосипед і рушницю. Можливо, саме тоді, стоячи біля тіла померлого брата, він і задумався над основами людського буття, над законами, які змушують людину бути Людиною. Саме тоді з’явилася й інша нагальна проблема, яку необхідно вирішувати кожній молодій людині в його віці: як жити і що робити далі?

Читайте также:  Хіба бізнес-джет - дорога покупка

 

Для збіднілого аристократа особливо великого вибору не було. Він вирішив вступити до Вищого військово-морського училища. Юнак досить ретельно готувався до іспитів. Спочатку все йшло начебто добре. На іспиті з математики він отримав найвищий бал. А ось твір майбутній всесвітньо відомий письменник «завалив».

 

На той час Європа потерпала від Першої світової війни, тому абітурієнтам запропонували розповісти про враження воїна, який тільки повернувся з фронту. «Я не був на війні, тому не хочу говорити про це з чужого голосу», – написав Сент-Екзюпері. Щирість юнака не подіяла на членів екзаменаційної комісії, він отримав найнижчий бал і назавжди втратив можливість отримати вищу освіту. Тоді Сент-Екзюпері пішов добровольцем в авіаційний полк. Зараз навіть важко уявити, що на початку двадцятого століття представляли собою професія і особливий стиль життя авіаторів. Здавалося, що вони зроблені з іншого тіста, не такі, як всі інші, адже можуть підніматися в повітря. Щоб сісти за штурвал літака, Сент-Екзюпері почав брати приватні уроки. У той час авіація була невід’ємною частиною його життя.

 

Після закінчення армійської служби Сент-Екзюпері виявився в Парижі. Він вивчав архітектуру, брав приватні уроки у професорів Паризького університету Сорбонни, продавав автомобілі і книги, поки одного разу не постукав у двері Дідьє Дора, директора досить великої авіаційної компанії. Той дав йому роботу, і, врешті-решт, Сент-Екзюпері став начальником аеропорту в Марокко. Це була нелегка, часто небезпечна для життя робота. Сент-Екзюпері був дуже сміливим пілотом, справжнім майстром своєї справи, який ніколи не кидав товаришів в небезпеці. За цю службу письменник нагороджений вищою нагородою Франції – орденом Почесного легіону. Саме в Африці відбулося народження письменника Сент-Екзюпері. Там він написав твір про романтику і небезпеку поштової авіації, що пов’язує людей в різних, найвіддаленіших куточках Землі. З улюбленої авіації Сент-Екзюпері пішов сам в знак протесту: з роботи звільнили його друга і керівника Дора. Але небо не зникло з життя письменника. Головні герої його творів – льотчики, чиє життя з усіма перемогами і поразками він дуже добре знав.

Читайте также:  Оренда приватного літака: який лайнер компанії Hawker найкраще підходить для чартеру?

 

З початком Другої світової війни Сент-Екс (так письменника називали друзі-льотчики) робить все можливе і неможливе, щоб повернутися до військової авіації. Коли фашисти захопили майже всю Францію, письменник посадив в кабіну невеликого літака свою ескадрилью і вивіз їх в Алжир, рятуючи від полону. Сам Сент-Екзюпері виявився в Сполучених Штатах Америки і марив поверненням до військової авіації. Цьому противилися все, адже вважали, що Екзюпері-письменник значно більше потрібен людству, ніж Екзюпері – військовий льотчик. У своїх, на перший погляд, таких простих і зрозумілих творах він піднімав найважливіші проблеми: що таке справжня дружба і яким повинна бути людина, щоб планета Земля перетворилася в справжню планету Людей.

Читайте также:  Приватна авіація в ОАЕ

 

Останнім твором письменника, його заповітом людству став «Маленький принц». Подорож маленького принца – алегорія пошуків всього людства, яке іноді не розуміє, що найцінніше в житті знаходиться поруч, і, щоб усвідомити це, потрібно довіритися власного серця. Сент-Екзюпері зміг повернутися до військової авіації. Йому дозволили п’ять бойових вильотів, він домігся ще трьох. Віщунка напророкувала письменнику смерть в морі. З останнього, восьмого, польоту письменник і льотчик А. де Сент-Екзюпері не повернувся … На аеродромі його чекали дуже довго. Останки літака знайшли через півстоліття на дні Середземного моря близько Марселя. А в день смерті письменника, 31 серпня 1944 р народилася легенда, що філософ, льотчик і письменник, який найбільше вірив в людину, направив свій літак високо в небо, до зірок, туди, куди повернувся Маленький принц …